Zašto su mindfulness šetnje zimi izvrsne za tvoje mentalno zdravlje?

Ima nešto posebno u tim hladnim zimskim šetnjama, zar ne? Zrak je svjež, mirisi su intenzivniji, a prizori – iako goli i tihi – kriju neku veličanstvenu ljepotu. Tako to ja doživljavam.

Možda te već sada hvata nelagoda od pomisli na hladnoću, no meni se pokazalo da zimske šetnje u kombinaciji s mindfulness praksom mogu biti transformativne za tvoje tijelo, um i dušu. 

Iako svi znamo koliko je zima izazovna –  od kraćih dana, manje sunca i osjećaja usporenosti, no, baš zato je ovo idealno vrijeme za resetiranje kroz mindful pokret na svježem zraku. U nastavku ti donosim 7 razloga zašto ove zime trebaš ubaciti mindfulness šetnje u svoju rutinu. 

1. Povezivanje s prirodom u njezinom najmirnijem izdanju

Zima donosi tišinu. Nema buke proljetnih ptica, nema vreve ljetnih turista. Ovo je idealno vrijeme da se povežeš s prirodom u njezinoj suštini. Hodajući polako i svjesno, bez žurbe (i moja topla preporuka, bez slušanja glazbe ili audio bookova) možeš primijetiti detalje koje bi inače ignorirao/la – pucketanje grana pod nogama, miris snijega u zraku, ili igru svjetlosti na zaleđenim površinama. 

2. Reset za um u sezoni stresa

Praznici, obaveze, gužve – zima je često kaotična. Mindful šetnje pomažu ti da usporiš. Fokusirajući se na svoje disanje i korake, dopuštaš umu da pronađe mir usred sezonske užurbanosti. Za ovo se uopće ne moraš truditi, već samo - pojaviit. Ovo je doslovno tvoj pokretni meditacijski prostor.

3. Boost imunološkog sustava

Da, zima je sezona prehlada. I sama sam već odležala dobrih 3 puta po nekoliko dana. Ali zimske šetnje na svježem zraku jačaju imunitet. Kombiniraj to s mindful pristupom – duboko disanje i svjesno opuštanje – i tvoj će se organizam bolje nositi s izazovima sezone.

4. Hladnoća kao saveznik – ne neprijatelj

Hladnoća nas često odbija od ideje boravka vani, ali ona je zapravo tvoj saveznik. Provedeno vrijeme na hladnom zraku može smanjiti upale u tijelu i potaknuti cirkulaciju. Umjesto sjedenja i usporavanja kretanja pod izgovorom “hladno je”, iskoristi ovo vrijeme za kretanje. Kada svjesno hodaš i dišeš, tvoj fokus prelazi s hladnoće na ono što stvarno osjećaš – energiju u svom tijelu i povezanost sa sadašnjim trenutkom.

5. Povratak sebi

Koliko često se dogodi da si u šetnji, a tvoje misli lutaju? Zimi je baš zbog tih veličanstvenih prizora povratak u sadašnji trenutak snažniji – jer nema puno distrakcija. Pokušaj se fokusirati na ritam svojih koraka, na dodir vjetra na licu ili na zvukove prirode. Ovo je prilika da napokon osjetiš kako je to biti umjesto stalno nešto raditi.

6. Smanjenje sezonske depresije

Ako te zima često uhvati nespremnog/u i osjetiš se bezvoljno, šetnje mogu biti pravo rješenje. Hodanje na dnevnom svjetlu, čak i ako je oblačno, povećava razinu serotonina, dok svjesno disanje i povezivanje sa sadašnjim trenutkom podiže raspoloženje.

7. Nova perspektiva – zima kao prilika, a ne prepreka

Mindfulness šetnje zimi mogu te naučiti gledati ovu sezonu iz drugačije perspektive. Umjesto da je doživljavaš kao sivu i hladnu, počinješ primjećivati ljepotu u njezinoj tišini, suzdržanosti i cikličkoj prirodi. Svaka sezona ima svoju energiju – možda je baš zima tvoj poziv na unutarnji rast. Za skoro svaku sezonu kažem da mi je najdraža. Evo me opet. Baš volim zimu!


Zima ne mora biti vrijeme stagnacije – može biti sezona regeneracije. 

Sve što ti treba je topla odjeća, udobne cipele i odluka da svaki korak bude svjestan. Probaj ovu praksu već ovog tjedna i osjeti kako ti zrak udiše novu energiju, a um ti se puni jasnoćom! 

Jer na kraju dana, mindfulness šetnje zimi nisu samo šetnje – to su mali rituali koji nas vraćaju sebi.

Do idućeg čitanja, želim ti najljepšu
Purple Auru

xx  ❄️✨
Maria

Previous
Previous

Zašto je refleksija na kraju mjeseca ključna za napredak?

Next
Next

Zašto se bojimo biti svoji?