Perfekcionizam: Zašto te koči i kako ga prevladati?
Perfekcionizam možda zvuči kao vrlina – tko ne bi želio sve raditi savršeno? No, iza te maske "težnje savršenstvu" često se kriju samosabotaža, sumnja u sebe i strah od neuspjeha.
Ovo mi je bio vrlo poznati teren čitavu 2024. godinu - kad sam tek izašla s Feel Purple Podcastom, malo češće počela pisati na društvenim mrežama i blogu. No, ono što stavljamo pod krinku perfekcionizma, zapravo su stvarno samo izgovori.
Hajmo to malo raspetljati…..
Evo zašto te perfekcionizam zapravo koči:
Strah od pogreške: Perfekcionisti često odugovlače ili izbjegavaju zadatke jer žele sve odraditi savršeno. Ovo može dovesti do toga da propuste prilike ili uopće ne završe ono što su započeli. Been there done that. Najbolji pokazatelj je da sam u cijeloj 2024. godini snimila total 10 epizoda podcasta, dok sam ih samo u siječnju 2025 snimila već 4, a završit ću mjesec sa njih 6. To samo govori o tome koliko sam odugovlačila i samoj sebi stajala na putu pod izgovorom perfekcionizma. Ako te zanimaju episode – poslušaj ih ovdje.
Nemogući standardi: Perfekcionizam postavlja nerealna očekivanja koja je nemoguće dosegnuti. Kada stvari ne idu prema planu, dolazi do osjećaja neuspjeha.
Stres i izgaranje: Stalno traženje "još malo bolje" iscrpljuje i vodi prema fizičkoj i emocionalnoj iscrpljenosti. Kod mene je ovo bilo izraženo zbog previše dumanja i razmišljanja. No istina je da nema napretka bez kretanja. Nemam tetovaže, no dođe mi da stavim jednu ”Samo se kreći” kao svakodnevni podsjetnik za one dane kad sam low.
Gubitak radosti: Fokusiranost na savršen rezultat može ugušiti kreativnost i užitak u procesu rada. Ovo je takav joy killer…I ne želim ga nikome. Kreativnos dolazi kada smo na visokoj frekvenciji, tako da je naš zadatak konstantno voditi brigu o tome kako se osjećamo. Bottom line je ili radi to što te veseli, ili nemoj to raditi. Što god da odabereš, usmjeri svoju u energiju u svoju korist.
Photo: Unsplash
Kako prevladati perfekcionizam?
Postavi realna očekivanja: Umjesto da težiš savršenom, postavi cilj koji je ostvariv i dovoljno dobar. Pitaj se: „Je li ovo dovoljno dobro za sada?“ I kreni, bez obzira što uvjeti nisu savršeni – jer nikada ni neće biti.
Prihvati pogreške kao dio učenja: Kad bi samo malo twaknuli pogled na pogreške: one nisu neuspjeh, već prilika za rast. Skoro da ne vjerujem da ima rasta bez pogreške. Prigrli ih i promatraj kao dio puta. Jednostavno – pokreške se MORAJU ukalkulirati kao sastavni dio kretanja.
Usredotoči se na proces, a ne samo na rezultat: Such a goldie - umjesto da stalno gledaš prema krajnjem cilju, pronađi zadovoljstvo u svakodnevnim koracima.Zašto? Pa zato što se krajnji cilj može u potpunosti promijeniti, ako dozvoliš malo čarolije u kretanju.
Oslobodi se što će drugi misliti. Ovo je bila moja najveća kočnica prošle godine dok nisam došla do zaključka da se moram kretati bez obzira što tko ima za reći na isto. Ono što sam se pitala: Je li tuđe mišljenje stvarno važnije od mog vlastitog mira?
Potraži podršku: Razgovaraj s mentorom, prijateljem ili terapeutom. Ponekad je lakše prevladati unutarnje blokade uz podršku drugih.
Zapamti: savršenstvo nije cilj, nego prepreka. Život je daleko bogatiji kad si dopuštamo biti nesavršeni i autentični. Mislim da bi cijel svijeti bio potpuno drugačije mjesto kada bi bilo više upravo autentičnosti, a ona je nesavršena.
S vedrije strane, upravo kao jedan od odgovora upravo na tu tematiku, uskoro pokrećem membership program na kojem ćemo između ostalog, raditi na omekšavanju odnosa prema samima sebi! Stay tuned, sve informacije vrlo brzo! A kako biste saznali prvi, prijavite se na Newsletter ovdje.
Veselim se da ih saznate!
XX
Talk to you soon!
Maria